Pozycjonowanie

Pozycjonowanie polega na ciągłym zdobywaniu coraz to nowych, mocnych linków z anchorem na dane słowo kluczowe.

Optymalizacja

Optymalizacja serwisu powinna być naszym podstawowym krokiem zanim zaczniemy „zabawę” w SEO. .

Rodzaje seo

Pozycjonowanie można podzielić na dwa rodzaje, czyli białe i czarne. Białe SEO z reguły znaczy więcej, ciężej, dłużej, ale efektywniej. Co się pod tym kryje? Pozycjonując według białego SEO, czyli wytycznych dostarczonych przez twórców wyszukiwarki jesteśmy mniej narażeni na ryzyko filtra (cofnięcie strony na dana frazę o kilkadziesiąt pozycji w rankingu) czy bana (całkowite usunięcie strony z wyników wyszukiwani) dla naszej strony, przez co nie ryzykujemy utratą odwiedzających czy klientów z wyszukiwarki.?

Według wytycznych Google pozycjonowanie Whitehat SEO, czyli zgodnie z ich wytycznymi nasza strona będzie sama zdobywać linki i się pozycjonować, gdy będzie na tyle dobra, ze nasi użytkownicy sami będą do niej linkowali. W praktyce takie coś nie istnieje.

Białe SEO to także nieszkodzenie konkurencji, to nie pozyskiwanie linków z żadnych zakazanych (przez wytyczne) źródeł. Możemy, zatem dojść do wniosku, ze białe SEO to tylko odpowiednio zoptymalizowana strona ze świetnia treścią, do której użytkownicy sami będą podawać linki.

No dobrze, ale zanim inni zaczną nas linkować… to jak by mamy do nich dotrzeć, jeśli nie poprzez linkowanie… a to już śmierdzi Black SEO.

Metody Black SEO to metody pozycjonowania polegające w znacznej mierze na spamowaniu cudzych stron swoimi linkami. Jednak, jeśli spojrzymy na przykład na wytyczne Google dla webmasterów, nawet zwykłe katalogowanie czy preclowanie strony jest już uznawane za nielegalne względemwyszukiwarki i traktowane, jako „ciemna strona mocy”.

Katalogami czy presell pages zajmiemy się później, teraz skupmy się na samych metodach „czarnego SEO”. Do pozyskiwania linków za pomocą metod BlackHat służą nam specjalne narzędzia SEO, typu Xrumer czy Scrapebox. Działają one na masową skalę i potrafią zaspamowac tysiące stron pozostawiając tam nasz link. Takie metody, mimo iż są efektowne to nie są do końca efektywne, (ale to już zależy od bazy adresów do zaspamowania, jaką posiadamy), bo często zdarza się, że spamowane fora czy blogi są jednak moderowane i nasz link, tak szybko jak się pojawił, tak szybko znika.

Do Black SEO można zaliczyć także popularne w Polsce Systemy Wymiany Linków (SWL), które rozsiewają nasze linki po wszystkich stronach w swoim zbiorze. Z tym, że jest to dużo bardziej legalna metoda, jeśli spojrzymy pod kątem prawa, bo inni użytkownicy systemu sami zgadzają się na te linki dodając coraz to nowe strony, dzięki którym pozyskają punkty na zakup swoich linków… I tak koło się toczy.